Morpheme:pũr

From Constant Noble
Jump to navigation Jump to search
pũr- (Core Base root) (Free morpheme) (Pattern 1c i)

Meaning: clean, clean up, tidy up, purify; cleanup
(Gloss: clean)

Etymology: From English pure and Latin purus.

Morpheme length: 3 (P R U) • Number of morphemes: 1
Letter pattern: CVC • IPA: /pɝɹ/ • Syllables: 1 (pũr)

Default word class: Verb

Verb (1)
Nominal forms
Infinitive
Active Passive

pũrar pũraidar
Negative Active Negative Passive
naŕpũrar naŕpũraidar
Perfect Passive Perfect

pũravar pũraidavar
Progressive Passive Progressive

pũrantar pũraidantar
Progressive Perfect

pũrantavar
Continuative Passive Continuative

pũrasantar pũraidasantar
Prospective Passive Prospective

pũraijar pũraidaijar
Potential Passive Potential

pũrabilar pũraibilar
Frequentative Dubitative Proximal

pũrouhaumar pũreselar pũrupotar
Inchoative Completive Cessative

pũraubilar pũraisomar pũraubelar
Volitive Desiderative Necessitative

soulpũrar voulpũrar boulpũrar
Imperative Cohortative Prohibitive

pũrait! pũrlirait! naŕpũrait!
Gerundive Supine

pũraiddire, pũraiddiri pũraurdar
Resultative Verbal Noun

pũraine pũré
Participles
Present Past
pũrant- pũraid-
Positive
Person Number
SG DU PL

1I

pũrim pũrisivim pũrisim
1E

pũrisiveum pũriseum
2F

pũrit pũrisivit pũrisit
2H

pũrut pũrisivut pũrisut
3

pũrat pũrisivat pũrisat
4S

pũrealb pũrisivealb pũrisealb
4O

pũrealbem pũrisivealbem pũrisealbem
INT

pũreak pũrisiveak pũriseak
INT.PRSNL

pũreank pũrisiveank pũriseank
REL

pũreaj pũrisiveaj pũriseaj
REL.PRSNL

pũreanj pũrisiveanj pũriseanj
Tense Stem
PST.REC

pũrlurip-
PST

pũrlur-
PST.DISC

pũrlurel-
PST.DST

pũrlureng-
FUT

pũrlir-
FUT.PST

pũrluvir-
Negative
Person Number
SG DU PL

1I

naŕpũrim naŕpũrisivim naŕpũrisim
1E

naŕpũrisiveum naŕpũriseum
2F

naŕpũrit naŕpũrisivit naŕpũrisit
2H

naŕpũrut naŕpũrisivut naŕpũrisut
3

naŕpũrat naŕpũrisivat naŕpũrisat
4S

naŕpũrealb naŕpũrisivealb naŕpũrisealb
4O

naŕpũrealbem naŕpũrisivealbem naŕpũrisealbem
INT

naŕpũreak naŕpũrisiveak naŕpũriseak
INT.PRSNL

naŕpũreank naŕpũrisiveank naŕpũriseank
REL

naŕpũreaj naŕpũrisiveaj naŕpũriseaj
REL.PRSNL

naŕpũreanj naŕpũrisiveanj naŕpũriseanj
Tense Stem
PST.REC

naŕpũrlurip-
PST

naŕpũrlur-
PST.DISC

naŕpũrlurel-
PST.DST

naŕpũrlureng-
FUT

naŕpũrlir-
FUT.PST

naŕpũrluvir-
Interrogative
Person Number
SG DU PL

1I

pũrimmser? pũrisivimmser? pũrisimmser?
1E

pũrisiveummser? pũriseummser?
2F

pũrittser? pũrisivittser? pũrisittser?
2H

pũruttser? pũrisivuttser? pũrisuttser?
3

pũrattser? pũrisivattser? pũrisattser?
4S

pũrealbbser? pũrisivealbbser? pũrisealbbser?
4O

pũrealbemmser? pũrisivealbemmser? pũrisealbemmser?
INT

pũreak pũrisiveak pũriseak
INT.PRSNL

pũreank pũrisiveank pũriseank
REL

pũreaj pũrisiveaj pũriseaj
REL.PRSNL

pũreanj pũrisiveanj pũriseanj
Tense Third-person forms
PST.REC

pũrluripattser?
PST

pũrlurattser?
PST.DISC

pũrlurelattser?
PST.DST

pũrlurengattser?
FUT

pũrlirattser?
FUT.PST

pũrluvirattser?
Perfect
Person Number
SG DU PL

1I

pũravim pũravisivim pũravisim
1E

pũravisiveum pũraviseum
2F

pũravit pũravisivit pũravisit
2H

pũravut pũravisivut pũravisut
3

pũravat pũravisivat pũravisat
4S

pũravealb pũravisivealb pũravisealb
4O

pũravealbem pũravisivealbem pũravisealbem
INT

pũraveak pũravisiveak pũraviseak
INT.PRSNL

pũraveank pũravisiveank pũraviseank
REL

pũraveaj pũravisiveaj pũraviseaj
REL.PRSNL

pũraveanj pũravisiveanj pũraviseanj
Tense Stem
PST.REC

pũravlurip-
PST

pũravlur-
PST.DISC

pũravlurel-
PST.DST

pũravlureng-
FUT

pũravlir-
FUT.PST

pũravluvir-
Progressive
Person Number
SG DU PL

1I

pũrantim pũrisivantim pũrisantim
1E

pũrisivanteum pũrisanteum
2F

pũrantot pũrisivantot pũrisantot
2H

pũrantut pũrisivantut pũrisantut
3

pũrant pũrisivant pũrisant
4S

pũrantealb pũrisivantealb pũrisantealb
4O

pũrantealbem pũrisivantealbem pũrisantealbem
INT

pũranteak pũrisivanteak pũrisanteak
INT.PRSNL

pũranteank pũrisivanteank pũrisanteank
REL

pũranteaj pũrisivanteaj pũrisanteaj
REL.PRSNL

pũranteanj pũrisivanteanj pũrisanteanj
Tense Stem
PST.REC

pũrantturip-
PST

pũranttur-
PST.DISC

pũrantturel-
PST.DST

pũranttureng-
FUT

pũranttir-
FUT.PST

pũranttuvir-
Conditional/Subjunctive
Person Number
SG DU PL

1I

pũraikim pũrisivaikim pũrisaikim
1E

pũrisivaikeum pũrisaikeum
2F

pũraikit pũrisivaikit pũrisaikit
2H

pũraikut pũrisivaikut pũrisaikut
3

pũraik pũrisivaik pũrisaik
4S

pũraikealb pũrisivaikealb pũrisaikealb
4O

pũraikealbem pũrisivaikealbem pũrisaikealbem
INT

pũraikeak pũrisivaikeak pũrisaikeak
INT.PRSNL

pũraikeank pũrisivaikeank pũrisaikeank
REL

pũraikeaj pũrisivaikeaj pũrisaikeaj
REL.PRSNL

pũraikeanj pũrisivaikeanj pũrisaikeanj
Tense Stem
PST.REC

pũraiklurip-
PST

pũraiklur-
PST.DISC

pũraiklurel-
PST.DST

pũraiklureng-
FUT

pũraiklir-
FUT.PST

pũraikluvir-
Passive
Person Number
SG DU PL

1I

pũraidim pũraidisivim pũraidisim
1E

pũraidisiveum pũraidiseum
2F

pũraidit pũraidisivit pũraidisit
2H

pũraidut pũraidisivut pũraidisut
3

pũraidat pũraidisivat pũraidisat
4S

pũraidealb pũraidisivealb pũraidisealb
4O

pũraidealbem pũraidisivealbem pũraidisealbem
INT

pũraideak pũraidisiveak pũraidiseak
INT.PRSNL

pũraideank pũraidisiveank pũraidiseank
REL

pũraideaj pũraidisiveaj pũraidiseaj
REL.PRSNL

pũraideanj pũraidisiveanj pũraidiseanj
Tense Stem
PST.REC

pũraiddurip-
PST

pũraiddur-
PST.DISC

pũraiddurel-
PST.DST

pũraiddureng-
FUT

pũraiddir-
FUT.PST

pũraidduvir-
Passive Interrogative
Person Number
SG DU PL

1I

pũraidimmser? pũraidisivimmser? pũraidisimmser?
1E

pũraidisiveummser? pũraidiseummser?
2F

pũraidittser? pũraidisivittser? pũraidisittser?
2H

pũraiduttser? pũraidisivuttser? pũraidisuttser?
3

pũraidattser? pũraidisivattser? pũraidisattser?
4S

pũraidealbbser? pũraidisivealbbser? pũraidisealbbser?
4O

pũraidealbemmser? pũraidisivealbemmser? pũraidisealbemmser?
INT

pũraideak pũraidisiveak pũraidiseak
INT.PRSNL

pũraideank pũraidisiveank pũraidiseank
REL

pũraideaj pũraidisiveaj pũraidiseaj
REL.PRSNL

pũraideanj pũraidisiveanj pũraidiseanj
Tense Third-person forms
PST.REC

pũraidduripattser?
PST

pũraiddurattser?
PST.DISC

pũraiddurelattser?
PST.DST

pũraiddurengattser?
FUT

pũraiddirattser?
FUT.PST

pũraidduvirattser?
Passive Perfect
Person Number
SG DU PL

1I

pũraidavim pũraidavisivim pũraidavisim
1E

pũraidavisiveum pũraidaviseum
2F

pũraidavit pũraidavisivit pũraidavisit
2H

pũraidavut pũraidavisivut pũraidavisut
3

pũraidavat pũraidavisivat pũraidavisat
4S

pũraidavealb pũraidavisivealb pũraidavisealb
4O

pũraidavealbem pũraidavisivealbem pũraidavisealbem
INT

pũraidaveak pũraidavisiveak pũraidaviseak
INT.PRSNL

pũraidaveank pũraidavisiveank pũraidaviseank
REL

pũraidaveaj pũraidavisiveaj pũraidaviseaj
REL.PRSNL

pũraidaveanj pũraidavisiveanj pũraidaviseanj
Tense Stem
PST.REC

pũraidavlurip-
PST

pũraidavlur-
PST.DISC

pũraidavlurel-
PST.DST

pũraidavlureng-
FUT

pũraidavlir-
FUT.PST

pũraidavluvir-
Passive Conditional/Subjunctive
Person Number
SG DU PL

1I

pũraidaikim pũraidisivaikim pũraidisaikim
1E

pũraidisivaikeum pũraidisaikeum
2F

pũraidaikit pũraidisivaikit pũraidisaikit
2H

pũraidaikut pũraidisivaikut pũraidisaikut
3

pũraidaik pũraidisivaik pũraidisaik
4S

pũraidaikealb pũraidisivaikealb pũraidisaikealb
4O

pũraidaikealbem pũraidisivaikealbem pũraidisaikealbem
INT

pũraidaikeak pũraidisivaikeak pũraidisaikeak
INT.PRSNL

pũraidaikeank pũraidisivaikeank pũraidisaikeank
REL

pũraidaikeaj pũraidisivaikeaj pũraidisaikeaj
REL.PRSNL

pũraidaikeanj pũraidisivaikeanj pũraidisaikeanj
Tense Stem
PST.REC

pũraidaiklurip-
PST

pũraidaiklur-
PST.DISC

pũraidaiklurel-
PST.DST

pũraidaiklureng-
FUT

pũraidaiklir-
FUT.PST

pũraidaikluvir-
Noun (Nonsentient)
Category ♂ Masculine ♀ Feminine ⚲ Neuter
Regular
Singular pũré
Dual pũrouse
Plural pũrés
Articulated
Definite Singular pũrlé
Dual pũrouslé
Plural pũrlés
Indefinite Singular pũrune
Plural pũrunes
Complex
Singular pũr-
Dual pũrouz-
pũröub-
Plural pũrpuez-
pũrpüeb-
Size
Diminutive Singular pũrète
pũraubime
Dual pũretouse
pũraubimouse
Plural pũrètes
pũraubimes
Medial Singular pũreade
pũraubame
Dual pũreadouse
pũraubamouse
Plural pũreades
pũraubames
Augmentative Singular pũrarde
pũraubaume
Dual pũrardouse
pũraubaumouse
Plural pũrardes
pũraubaumes
Declension (1c i)
Case
(Tuisèle)
Singular Dual Plural
Forms
Absolutive (abs) Subject pũré pũrouse pũrés
Topic pũreune pũrouseune pũreunes
Ergative (erg)

pũriebe pũrousiebe pũriebes
Appositive (app)

pũrgerije pũrouserije pũrgerijes
Dative (dat)

pũrade pũrousade pũrades
Partitive (part)

pũrunète pũrousunète pũrunètes
Vocative (voc) Familiar pũrté pũrousté pũrtés
Formal pũrusté pũröubusté pũrustés
Stems
Relational
Locative (loc)

pũrad- pũrouzad- pũrpuezad-
Genitive (gen) Inalienable pũroz- pũröuboz- pũrpüeboz-
Alienable pũrgorz- pũröuborz- pũrpüeborz-
Proprietive (prop) Inalienable pũrzol- pũrouzzol- pũrpuezzol-
Alienable pũrten- pũrouśten- pũrpueśten-
Associative
Instrumental/Vialis (instr/via)

pũremek- pũrouzemek- pũrpuezemek-
Utilitive (util)

pũrgaurd- pũrouzaurd- pũrpuezaurd-
Comitative (com)

pũraseb- pũröutaseb- pũrpüetaseb-
Conjunctive (cnj)

pũrauvek- pũrouzauvek- pũrpuezauvek-
Spatial
Originative (ogn)

pũresil- pũröubesil- pũrpüebesil-
Terminative (term) Temporal pũruskem- pũröubuskem- pũrpüebuskem-
Spatial pũräffuind- pũrouzäffuind- pũrpuezäffuind-
Lative (lat)

pũraup- pũrouzaup- pũrpuezaup-
Allative (all)

pũräuvv- pũrouzäuvv- pũrpuezäuvv-
Inessive (ine)

pũrint- pũrouzint- pũrpuezint-
Exessive (exe)

pũrtug- pũrouśtug- pũrpueśtug-
Elative (ela)

pũrtüvv- pũrouśtüvv- pũrpueśtüvv-
Adessive (ade)

pũriāk- pũrouziāk- pũrpueziāk-
Apudessive (apud)

pũrproxim- pũrouśproxim- pũrpueśproxim-
Altessive (alt)

pũrault- pũrouzault- pũrpuezault-
Subessive (sube)

pũrulem- pũrouzulem- pũrpuezulem-
Chronological
Precursive (pcv)

pũrprev- pũrouśprev- pũrpueśprev-
Postcursive (pos)

pũraprev- pũrouzaprev- pũrpuezaprev-
Temporal (temp)

pũrwob- pũrouzwob- pũrpuezwob-
Limitative (lmt)

pũrmaurad- pũrouśmaurad- pũrpueśmaurad-
Quantitative
Abessive (abe)

pũrond- pũrouzond- pũrpuezond-
Distributive (dist)

pũraivad- pũrouzaivad- pũrpuezaivad-
Qualitative
Propositive (pro)

pũraubog- pũrouzaubog- pũrpuezaubog-
Oppositive (opp/anti)

pũropoam- pũrouzopoam- pũrpuezopoam-
Contrastive (crs)

pũrpotal- pũrouśpotal- pũrpueśpotal-
Essive (ess)

pũrnand- pũrouśnand- pũrpueśnand-
Translative (trsl)

pũriz- pũröubiz- pũrpüebiz-
Semblative/Formal (sembl/form)

pũroid- pũrouzoid- pũrpuezoid-
Similative (simil)

pũrausik- pũröubausik- pũrpüebausik-
Identical (idt)

pũraibem- pũrouzaibem- pũrpuezaibem-
Comparative/Equative (cmpr/equ)

pũrkuem- pũrouśkuem- pũrpueśkuem-
Referential (ref)

pũrprin- pũrouśprin- pũrpueśprin-
Note: Not all case endings may apply to this root. As such, some or most forms shown above may be hypothetical.
Added on: 2021-10-26, 03:11